Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Zanim przyjdzie sława
5 de August de 2012

Kiedy gwiazda wykorzysta całe swe paliwo, zaczyna umierać. Jednak to zaledwie koniec jej „normalnego” życia, życia na tak zwanym ciągu głównym. Jakie są jej dalsze losy?

Scenariusz dalszego życia gwiazdy silnie zależy od jej masy. Te najcięższe kończą swój żywot w dramatyczny sposób: eksplodują a zjawisko to nazywane jest przez astronomów wybuchem supernowej. Takie kosmiczne eksplozje prowadzą często do powstania przepięknych obiektów, przypominających kolorowe motyle wynurzające się z kokonu. Naukowcy nazywają takie obiekty pozostałościami po supernowych.

Przyjrzyj się żywym kolorom i ciekawej strukturze pozostałości po supernowej prezentowanej na zdjęciu powyżej. Kapitalny obraz powstał po wybuchu zaledwie jednej gwiazdy, a jasność obiektu jest porównywalna do jasności galaktyki zawierającej setki miliardów takich gwiazd.

Wybuchy supernowych są wciąż zagadką dla astronomów. Dopiero badania nad tymi gwiazdami, które jeszcze nie wybuchły pomogą naukowcom znaleźć odpowiedzi na pytanie co powoduje kosmiczne eksplozje.

Niedawno grupa astronomów ogłosiła, że zaobserwowali taką gwiazdę. Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, będzie to oznaczało, że odkryliśmy pierwszą w historii gwiazdę, która całkiem niedługo wybuchnie jako supernowa!

Ciekawostka

W trakcie wybuchu supernowej, materia jest wyrzucana z gwiazdy z olbrzymia prędkością osiągającą wartość nawet 300 tysięcy kilometrów na sekundę! To tylko 10 razy wolniej niż prędkość światła!

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Antes de que sea famosa
Antes de que sea famosa

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB