Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Ne kadar da hızlı büyüyorlar: Yıldızların boy atması
18 de December de 2017, Istanbul

Boyunuz aniden uzadığında sürekli mağazadan mağazaya dolaşıp, hiç dar ayakkabıları ve kısa pantolonları değiştirmeniz gerekti mi?

Ergenlik çağındaki çocuklar yetişkin boylarına ulaşırken çok çabuk büyürler. Görülen şu ki yıldızlar da aynısını yapıyor!

Devasa genç bir yıldız önce 2008, daha sonra ise 2015 ve 2016 yıllarında gözlemlendi. Bebek yıldızın fotoğraflarını yenileriyle karşılaştırınca astronomlar geçen birkaç yılda inanılmaz miktarda boy attığını gördüler.

Diğer tüm genç yıldızlar gibi bu da bir gaz ve toz tabakası ile sarıldığı için doğrudan görülemiyor. Bunun üzerine bilim insanları kozaya bakıp bu zaman içinde 4 kat parlaklaştığını görünce şaşırdılar. Kozayı bu kadar aydınlatmak için yıldızın öncekinden 100 kat parlaklaşması gerekiyor.

Peki böylesine aşırı bir büyüme nasıl mümkün olabilir?

Bilim insanlarına göre büyük bir gaz kitlesi bebek yıldıza bir su giderine akan su gibi düştü. Böylece yıldızın etrafında düz, dönen bir disk oluşturdu. Yeteri kadar materyal diskte birikince çığ gibi yıldızın yüzeyine düşmesine neden oldu.

Kim bilir, belki yıldız önümüzdeki yıllarda yine boy atacak. Ama neyse ki yeni ayakkabı ya da yeni pantolon almasına gerek yok.

İlginç Gerçek

Bu yıldız Kedi Patisi Nebulasındaki çoğu yıldızdan biri. Bu bölgenin fotoğrafları bir kedinin ayak izi gibi göründüğü için bu komik isim verildi.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Crecen tan rápido: estirones estelares
Crecen tan rápido: estirones estelares

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB