Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Zombie hvězda a osud Sluneční soustavy
17 de November de 2015

Na mnoha místech na Zemi se nejstrašidelnější část roku (Haloween) konečně chýlí ke konci. Ale vesmír si pro nás ještě jednu poslední hrůzu schoval – skutečnou „zombie“ hvězdu.

Není to žádná maškaráda, hvězda na obrázku uprostřed skutečně vstala z mrtvých… a má velký hlad.

Když hvězda jako naše Slunce spálí všechno své palivo, začne její konec. Dozvíme se to tak, že během pozorování sledujeme, jak hvězda začne bobtnat, zvětšovat se až na několikanásobek své původní velikosti. K tomu postupně mění svou barvu nejdříve na červenou, a poté až na rudou.

Hvězda je nakonec příliš velká a proto její vnější části uniknou do vesmíru. Z takové hvězdy zůstane pouze velmi husté a horké jádro, říkáme mu bílý trpaslík (kvůli své barvě a velikosti, samozřejmě!).

Ale co kdyby kolem této hvězdy kroužily také nějaké planety – mohly by takovou zkoušku ohněm přežít? A pokud snad ano, co by z nich zbylo?

Astronomové měli poprvé možnost sledovat, co se stane, když něco obíhá kolem bílého trpaslíka příliš blízko. A moc hezké pokoukání to tedy nebylo. Objevili planetku, která se dostala nebezpečně blízko k této mrtvé hvězdě a skončila jako její večeře.

Ten disk materiálu, který vidíme na obrázku okolo „nemrtvé“ hvězdy je tvořen zbytky z roztrhané planetky. Ale podívejme se na to z té lepší stránky, takový prstenec je přeci skutečně nádherný, stejně jako ten kolem Saturnu. Třeba to nakonec ta planetka takhle chtěla.

„Cool“ zajímavost

Tato hvězda nám poskytla důležité vodítko k pochopení osudu naší Sluneční soustavy. Naštěstí jsme ji našli včas. Zbývá nám asi sedm miliard let a to by mělo být dostatek času k útěku.

VoSk

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Estrellas zombie y el destino del Sistema Solar
Estrellas zombie y el destino del Sistema Solar

Printer-friendly

PDF File
974,6 KB