Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Işıkları Kim Söndürdü?
7 de January de 2015

Bu yeni uzay fotoğrafında birileri sanki gökyüzündeki yıldızları çalmış gibi görünüyor! Ancak endişe etmeyin, bu gizemi çözmek için Sherlock Holmes’a ihtiyacımız yok — bu kozmik hırsızlık çoktan çözüldü bile.

Işıltılı yıldız alanındaki bu karanlık boşluk aslında gerçek bir boşluk değil. Arka tarafında bulunan yıldızlardan gelen tüm ışığı engelleyen karanlık bir gaz ve toz bulutudur.

Buna benzer bulutlara Karanlık Bulutsular adını vermekteyiz. Gökyüzünde yıldızsız bir boşluk gibi görünürler ancak gerçekte bu bulutlardan bazıları tüm Evren’deki en yoğun yıldız-üretme makinaları gibidirler!

Bu Karanlık Bulutsularda yıldızları meydana getiren gaz ve toz maddeleri bulunmaktadır. Ve bunların çoğu yeni doğmuş gizli yıldızlarla dolup taşan karanlık kürelere benzemektedirler — aynı buradaki gibi.

Bir yıldızın yaşamındaki ilk kısma “öncül-yıldız” adı verilmektedir. Bu noktada, yıldız kütleçekimi altında büzülmekte olan basit bir soğuk gaz ve toz küresidir. Bu noktada merkezinde büyük yıldızlara enerji sağlayan bir nükleer (çekirdeğe ait) ısıtıcı bulunmaz.

Çökmeye devam ettikçe, öncül-yıldız daha dar bir alanda sıkışır ve ısınmaya başlar. Öncül-yıldızların sıcaklıkları -250 °C’den başlayarak, tam bir yıldız olmaya başladıklarında neredeyse 40,000 °C’ye  (yüzey sıcaklığı) kadar çıkar.  

Görüntüdeki bulut içerisinde daha fazla yıldız oluşmaya devam ettikçe gaz ve toz tükenecek ve arka tarafta görülmeyen ve yeni doğan yıldızlar ortaya çıkacaktır.

İlginç Gerçek

Bir yıldızın oluşmasına başlaması için birçok farklı olay etken olabilir, gökada çarpışmaları ya da yakın bir süpernovadan kaynaklanan şok dalgaları gibi.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

¿Quién apagó las luces?
¿Quién apagó las luces?

Printer-friendly

PDF File
1,2 MB