Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Başka Bir Güneşten Çalıntı
1 de June de 2018, Istanbul

Dünya nüfusunun üçte biri göçmenlerden oluşuyor, yani başka bir yere yaşamak için göç edenlerden. İnsanların taşınmalarının birçok nedeni olabilir, iş bulmak için, özgürlük için ya da doğal afetlerden kaçmak için.

 Şimdi ise tarihte ilk kez Güneş Sistemimize bir göçmen kalıcı olarak taşındı!
 Jüpiter'in yörüngesinde yer alan bu asteroid başka bir yıldız sisteminden gelen bilinen ilk asteroid.
 Güneş Sistemindeki bütün gezegenler (ve bir sürü başka cisim) Güneş etrafında aynı yönde dönerken bu asteroid farklı - ters yönde dönüyor.
 Eğer Güneş Sisteminde doğmuş olsaydı, asteroidin burada doğan diğer her şeyle aynı yönde dönmesini beklerdik. Bunun doğru olmaması asteroidin başka bir sistemden geldiğini söylüyor.
 Daha önce de yıldızlararası misafirler görmüş olsak da, onlar sadece geçerken uğrayan turistlerdi, yeni asteroid ise buranın kalıcı bir sakini. Güneşimiz ilk başta birbirine çok yakın ve her birinin gezegen ve asteroidlerle sistemi olan bir yıldız grubunun parçası olarak oluştu. Bu kozmik kardeşler birbirine yakın oldukları için Güneş ve gezegenlerinin çekim kuvveti başka bir sistemden bu asteroidi çekebildi.

İlginç Gerçek

Bugün uzaydaki hangi yıldızların en başta Güneş'in kardeşi olduğunu bulmak mümkün değil.

Her bir yıldız galaksi etrafında dönerken kümenin arası açıldı, tıpkı birlikte koşarken birbirinden uzaklaşan koşucular gibi.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Robado a otro sol
Robado a otro sol

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB