Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Droidler Uzaylı Yaşam Arayışına Katıldı
27 de April de 2018, Istanbul

 

 'Star Wars' çıkalı 40 yıldan fazla oldu ve bilim kurgu filmleri her zamanki kadar popüler.
Yaşamımızın da bu filmler gibi olacağı günü hepimiz hayal ediyoruz. Emrimizde akıllı robotlar, uzayda ışıktan hızlı seyahat ve egzotik uzaylı arkadaşlar istiyoruz. 
 İlk dış gezegenlerin keşfiyle 25 yıl önce uzayda bir geleceğe doğru ilk adımımızı attık. Bugün akıllı robotlar, ya da akıllı bilgisayar programları, bu uzak gezegenlerin yaşam için uyumlu olup olmadığını anlamamıza yardım ediyor.
 Yapay zeka (AI) bilim insanlarının 'Tatooine' (Tatuin diye okunur) adı verilen gezegenleri incelemelerine yardım ediyor. Bu gezegenler bir değil, iki yıldızın yörüngesindedirler, tıpkı Star Wars'daki Tatooine gezegeni gibi. Bu tür gezegenlerin yaşamı destekleyip destekleyemeyeceğini anlamak özellikle çetrefilli.
 Gezegenlerin evrimleşmeleri için milyarlarca yıl yaşamaları gerekiyor. Bu nedenle bir gezegenin yörüngesinin sabit olup olmadığını anlamak önemli, fakat fazladan bir yıldız işin içine girince çok daha karmaşık.
 Bir yerine iki yıldızın etrafında hareket etmek bir gezegenin yörüngesinde büyük değişikliklere yol açabilir. Bu gezegenler uzaya fırlayabilir ya da yıldızlarından birine çarpabilir. 
 Yapay zeka hepsi birbirinden biraz farklı bir yol çizen gezegenlerin on milyon bilgisayar simülasyonuna bakarak hangilerinin sabit olduğunu bulmaya çalıştı. Sadece birkaç saat içinde bilgisayar bilim insanlarını bozguna uğratıp onların sabit olduğunu düşündükleri gezegenlerin aslında sabit olmadığını (ve tersi durumları) kanıtladı.

İlginç Gerçek

İki yıldızın yörüngesinde olan düzinelerce gezegen bulundu. Bir gezegen de üçlü bir yıldız sisteminde keşfedildi!

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Los droides  se unen a la búsqueda de de vida alienígena
Los droides se unen a la búsqueda de de vida alienígena

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB