Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
چگونه هیولای کهکشانتان را تغذیه کنید؟
31 de January de 2014

در ورای فضای خالی و تاریکی که آسمان شب ما را می سازد، اجرامی بسیار عجیب و غریبتر، بسیار بزرگتر و نیرومندتر از هر آنچه بر روی زمین می توانیم تصور کنیم وجود دارند: کهکشانهای برخوردی.

با وجود آنکه در کیهان فاصله ها بسیار زیادند احتمال آنکه دو کهکشان با هم برخورد کنند و ترکیب شوند کم نیست. دو کهکشان همانطور که به هم نزدیک می شوند یکدیگر را می کشند و به هم می پیچند و شکلشان کاملا تغییر می کند. برخورد دو کهکشان باعث تولید هزاران ستاره پرجرم می شود و از آن هیجان انگیزتر می تواند منبعی برای تغذیه هیولاهای مرکز کهکشان، یعنی سیاهچاله های اَبَرپُرجرم، باشد!

گرانش سیاهچاله ها آنقدر زیاد است که حتی نور نمی تواند از چنگال آنها فرار کند. سیاهچاله هایی که در مرکز کهکشانها قرار دارند بسیار بزرگتر از بقیه سیاهچاله ها در فضا هستند و به همین خاطر به آنها «سیاهچاله های اَبَرپُرجرم» می گوییم.

زمانی که این سیاهچاله ها گاز و غبار اطرافشان را می بلعند (به داخل خود می کشند) تبدیل به درخشانترین و پرقدرت ترین اجرام کیهان می شوند. اما آیا این گاز و غبار سوخت موتور این سیاهچاله های ابرپرجرم است؟ گروهی از منجمان ژاپنی در پی یافتن پاسخ این پرسش هستند.

منجمان بعد از بررسی ۲۹ کهکشان برخوردی دیدند که در همه آنها حداقل یک سیاهچاله ابرپرجرم وجود دارد که مواد اطرافش را می بلعد.

مطالعات این منجمان نشان داده است که برخی از این سیاهچاله های ابرپرجرم در خواب هستند. این کشف جدید به ما نشان می دهد که چیزی عجیب و ناشناخته درباره هریک از این سیاهچاله ها وجود دارد که تغذیه آنها را شروع می کند.

Cool Fact

نکته جالب

 

سیاهچاله های ابرپرجرم بین یک میلیون تا چند میلیارد بار بیشتر از خورشید جرم دارند. یک سیاهچاله «معمولی» بسیار کوچکتر است و فقط ۳ تا ۱۰۰ برابر خورشید جرم دارد.این بخش از یک ملاقه فضا بر اساس خبر منتشر شده از رصدخانه ملی ژاپن تهیه شده است.


Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Cómo alimentar a tu monstruo galáctico
Cómo alimentar a tu monstruo galáctico

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB