Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Müziği Durdurmayın Lütfen!
15 de August de 2012

Dünya'da duyduğumuz seslerin sadece havadaki titreşimler olduğunu biliyor muydunuz? Dışarıda havanın olmaması yine de uzayın esrarengiz bir şekilde sessiz bir yer olduğu anlamına gelmez. Çünkü uzayda gaz toplulukları ve gaz bulutları olduğundan sesin titreşmesi ve hareket etmesine imkan verir.

Tamam, artık sesin uzayda nasıl hareket ettiğini biliyoruz, fakat tüm bu gürültüyü oluşturan nedir? Cevap çok miktarda enerjiyi etrafına yayan çok güçlü nesneler – bu enerji gazların titreşmesini sağlar.

Örneğin, maddeleri yutmasının yanısıra karadelikler ayrıca enerjilerini güçlü jetler olarak da uzaya yayarlar. Gökbilimciler Kahraman Kümesi denilen gökadalar kümesinin merkezinde bulunan karadeliğin çok derin bir ses çıkaracak kadar güçlü olduğunu zaten biliyorlar.

“Bu derin seslerin gökada kümelerinde her yerde bulunabileceğini düşünüyoruz” diyor gökbilimci Ryan Foley. Bununla birlikte, Ryan şimdilerde Phoenix Kümesi (yukarıdaki görüntüde gösteriliyor) adlı bir gökada kümesini gözleyen bir gökbilimciler ekibinin üyesidir, ekibe göre bu küme tamamen sessiz. Bunun anlamı ya bazı kümeler ses üretmiyor, ya da bazen müzik duruyor!

 

İlginç Gerçek

Uzaydaki gerçek sesler gibi, gökbilimciler daha iyi analizler için bazen gözledikleri ışığı da sese dönüştürüyorlar. NASA sitesindeki ışıktan elde edilen garip sesleri dinlemek tıklayın.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Por favor, ¡que no pare la música!
Por favor, ¡que no pare la música!

Printer-friendly

PDF File
1003,2 KB