Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Sadece En Büyükler Hayatta Kalabilir
14 de February de 2012

Gökadamız Samanyolu, küresel kümeler denilen 200 adet yıldız grubu ile çevrilidir. Bunlar neredeyse Evrenle aynı yaşta olup, ilk yıldızların ve gökadaların nasıl oluştukları hakkında önemli bilgilere kaynak sağlamaktadırlar. 

Gökbilimciler küresel kümelerin toplam sayısının Evrenin genç dönemlerindeki 'yıldız-patlaması' denilen yıldız oluşum (artış) çılgınlığı döneminde arttığını düşünüyorlardı. Bununla birlikte, bir bilgisar simülasyonunu kullanan bir gökbilimciler ekibi, yıldız oluşumunda olağanüstü artış yaşanan dönemlerin bu tür kümelerin oluşmasına değil yok olmasına neden olduğunu buldu. 

Yıldız oluşum çılgınlığı çoğunlukla iki gökadanın çarpışması esnasında meydana gelir. Bu süreçte gaz, toz ve yıldızlar gökada kazası etrafında çılgınca hareket ederler. Yani gaz, toz ve yıldızların küresel kümeler üzerindeki çekim etkisi sürekli değişim gösterir. Bu çoğu kümenin dağılması için yeterlidir, ve sadece en büyükleri hayatta kalacak kadar güçlüdür. 

Gökbilimciler bu nedenle tüm evrendeki küresel küme yıldızları sayısının ortalama olarak benzer olduğunu düşünüyor. "Erken Evrende, yıldız oluşum çılgınlığı çok yaygındı - bu nedenle tüm küresel kümelerdeki yıldız sayısı birbirine yakın görünüyor. Bunların küçük kız ve erkek kardeşleri yok edilecek kadar yıldız içermiyorlardı" diyor gökbilimci Diederik Kruijssen.

İlginç Gerçek

Samanyolu'nun etrafında hayatta kalan küresel kümeler bir milyon tane kadar yıldız içermektedirler. 

Información adicional

  Uzay Gazetesi'nin bu sayısı Kraliyet Gökbilim Derneği basın bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Solo sobrevive el más grande
Solo sobrevive el más grande

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB