Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Przetrwają tylko najwięksi!
14 de February de 2012

Nasza galaktyka, Droga Mleczna, otoczona jest około dwustoma skupiskami gwiazd nazywanymi  gromadami kulistymi. Gromady te są prawie tak stare jak Kosmos, dzięki czemu dostarczają nam cennych wskazówek na temat formowania się pierwszych gwiazd i galaktyk.

Astronomowie uważali kiedyś, że całkowita liczba gromad kulistych wzrosła podczas szalonego procesu formowania się nowych gwiazd  zwanego "burzą gwiazdową". Ostatnio jednak, przy pomocy symulacji komputerowych, grupa astronomów odkryła, że w rzeczywistości burza ta zniszczyła więcej gromad kulistych niż pomogła stworzyć.

Burze gwiazdowe są często wynikiem zderzenia dwóch galaktyk. Taka kosmiczna kraksa powoduje, że gaz, pył i gwiazdy w nich zawarte wciąż się przemieszczają. Sprawia to, że przyciąganie grawitacyjne oddziałujące na gromady kuliste również się zmienia. Jest to wystarczający powód, by większość tych gromad uległa rozpadowi i przetrwały tylko najsilniejsze, czyli największe z nich.

Naukowcy twierdzą, że taki scenariusz tłumaczy dlaczego liczba gwiazd zawartych w gromadach kulistych jest mniej więcej jednakowa we wszystkich tego typu gromadach w całym Kosmosie. "We wczesnym Wszechświecie burze gwiazdowe były codziennością, dlatego ma sens, że wszystkie gromady kuliste mają w przybliżeniu taką samą dużą liczbę gwiazd. Ich mniejsi bracia i siostry, którzy nie składali się ze zbyt wielu gwiazd skazani byli na zniszczenie" - mówi astronom Diederik Kruijssen.

Ciekawostka

Każda z gromad kulistych, które przetrwały i znajdują się wokół Drogi Mlecznej zawiera prawie milion gwiazd!

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Solo sobrevive el más grande
Solo sobrevive el más grande

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB