Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Zvezda je dobila brco
1 de February de 2012

Približno na vsakih 50 let eno od masivnih zvezd v naši galaksiji raznese v siloviti eksploziji, ki ji rečemo supernova. V eksploziji odnese zvezdine zunanje plasti v prostranstva vesolja. Ta vroč plin oddaja rentgensko sevanje, ki ga lahko astronomi posnamejo s posebnimi teleskopi v vesolju.

Kar ostane od zvezde je stisnjeno v majčkeno kroglo, ki ji pravimo nevtronska zvezda. Nevtronska zvezda ima okrog dvakrat tolikšno maso kot naše Sonce, a zapakirano v kroglo, ki meri počez samo 24 kilometrov – to je okrog 60.000-krat manj od velikosti našega Sonca!

Ta nova fotografija prikazuje plinaste ostanke ene take eksplozije supernove. Čudno pa je, da je položaj nevtronske zvezde (majhen oranžen krog na desni strani slike) daleč vstran od kraja, kjer se je po mnenju astronomov eksplozija zgodila (v središču te fotografije).

Če je ocenjeni položaj središča eksplozije pravilen, je to še en dokaz, da dobijo med eksplozijo supernove nevtronske zvezde močno “brco”, ki jih odnese vstran od središča eksplozije.

 

Cool dejstvo

Po izračunih astronomov je ta nevtronska zvezda od eksplozije naprej potovala s hitrostjo najmanj 4,8 milijonov kilometrov na uro!

Información adicional

To je otroška verzija novice Nasinega rentgenskega observatorija Chandra.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

La que da patadas a las estrellas
La que da patadas a las estrellas

Printer-friendly

PDF File
974,4 KB