Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
En Büyük Gökadalarda Yaşayan En Korkutucu Uzay Canavarları
12 de July de 2011

Uzayda karadelikler adı verilen gizli canavarlar vardır. Bir karadeliğe çok yaklaşan herhangi birşey güçlü bir kuvvetle ona doğru çekilir ve bir daha kaçamaz. Canavar onu yakalar ve yutar!
 Hatta ışık -evrendeki en hızlı şey- bile eğer bu canavarlara yaklaşırsa içine düşer. İşte bu yüzden karadelikler karanlıktır. Bununla birlikte, onlar aslında delik ve boş şeyler değildir. Karadelikler aslında çok miktarda maddenin küçük bir bölgede bir arada sıkıştığı ile şeylerdir.

Gökbilimciler bazı karadeliklerin dev gibi olduklarını ve bizim gökadamız Samanyolu gibi çoğu gökadanın merkezinde yaşadıklarını bilmektedirler! Bu dev canavarlara 'süper-dev karadelikler' deniyor. Panik yapmayın: Dünya ve Güneş Sistemi'nin geri kalanı gökadamızın içindeki süper-dev karadelikten yeterince uzakta bulunuyor.

Bazı süper dev karadeliklerin yanlarında yiyecekleri hiçbir madde bulunmuyor. Ancak bazıları da açık büfe masası gibi bazı kozmik yiyecekere ulaşabiliyorlar. Evrende şu an beslenmekte olan süper-dev karadelikleri bulmak, canavarın ağzına girmeden yok edilmekte olan maddelerin parlak bir şekilde ışıması nedeniyle kolayca bulunabilmektedir. Bu tür süper-dev karadelikleri içeren bazı gökadalar yukarıdaki görüntüde kırmızı çarpılarla işaretlenmişlerdir.

Gökbilimciler orta boy gökadaların merkezlerinde şu an beslenmelerini sürdüren çoğu canavarı bulmayı bekliyordu. Anca, yeni gözlemler bunların çoğunlukla beklediklerinden 20 kat daha büyük gökadaların merkezlerinde bulunduklarını göstermiştir.

Bu şaşırtıcı keşif gökbilimcilerin kara tahtalarına dönerek nerede yanlış yaptıklarını bulmaları gerektiğini gösteriyor. Bazen gökbilimciler bile ilk seferde doğru cevabı alamayabiliyorlar! 

İlginç Gerçek

Dünya ile aynı kütelede bir şeyden bir karadelik yapmaya kalksanız genişliği ancak birkaç milimetrelik küçük bir top kadar olurdu!

Información adicional

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Fotografías

Los monstruos espaciales más espeluznantes viven en las galaxias más grandes.
Los monstruos espaciales más espeluznantes viven en las galaxias más grandes.

Printer-friendly

PDF File
1,2 MB