Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Güneş Gözlüklerini Tak!
6 de February de 2020, Seattle

 

Patlamış mısır gibi görünebilir ama bu Güneş'in şu ana kadar çekilmiş en net fotoğrafı!

 

Güneş bize en yakın yıldız ve şu ana kadar yaşamının yarısını yaşadı bile. Yaklaşık 5 milyar yıldır parlıyor ve yaşamının 4.5 milyar yılı daha parlamaya devam edecek.

Bu görsel Hawaii'de bir volkanın tepesindeki bir güneş teleskobu tarafından çekildi. Fotoğraf bize Güneş'in yüzeyindeki bir "kaynayan" gaz şablonu gösteriyor. Bu kabarcıklarının her birinin boyu yaklaşık olarak Texas eyaleti kadar. Güneş'in derinliklerindeki ısı ve enerji bu kabarcıklar sayesinde yüzeye geliyor. Bu görseldeki parlak noktalar ısının yükseldiği balonların tepesi. Balonların etrafındaki kara çizgilerde ise materyal soğuyup iniyor.

Tıpkı Dünya gibi Güneş'te de rüzgar ve yağmurlu kötü hava olabiliyor. Ama Dünya'daki sık rastlanan fırtınalar aksine Güneş'teki yağmur su değil plazma denilen elektrik yüklü süper ısınmış gaz dolu. Güneş'teki manyetik patlamalar bize doğru Güneş malzemesi gönderirken hava yollarını, uydu iletişimini, ve elektrik şebekelerini bozarak uzun süren kesintilere yol açıp GPS gibi teknolojilere zarar verebilir.

Bu parlak noktalar bilim insanlarının Güneş'in korona denilen sıcak gaz zarflarının neden bir milyon dereceden daha sıcak olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir!

 

Görsel: NSO/AURA/NSF

İlginç Gerçek

Güneş'in koronasını sadece Güneş etrafında gümüşümsü bir taç gibi göründüğü bir güneş tutulmasında görebiliriz.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Una imagen de cerca del Sol
Una imagen de cerca del Sol

Printer-friendly