Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Satürn'ün Aylarında Yaşam Olabilir mi?
9 de July de 2018, Istanbul

 

 Yıllar boyu süren araştırmalardan sonra evrende yaşam olduğunu bildiğimiz tek bir yer var. Evet, bu tabii ki de Dünya.
 Fakat uzaylı meraklısıysan umutsuzluğa kapılma. Güneş sisteminde yaşama uygun olduğunun gittikçe daha çok düşünüldüğü yerler var. Bunlardan bir tanesi, Satürn'ün küçük, buzlu bir ayı, adı Enceladus (Enseladus).
 2005'ten beri Enceladus'un buzlu tabanının altında sıvı bir okyanus olduğu düşünülüyordu. Su yaşam için gerekli olan ikinci şey, birincisi ise canlıları oluşturan asıl kimyasal içerik. Biz buna 'Kompleks organik moleküller' diyoruz.
 Emekliye ayrılan bir uzay sondasından alınan verileri inceliyerek Enceladus'un sadece su değil, bazı kompleks organik moleküllere de ev sahibi olduğunu bulduk. Birkaç gezegende sıvı sudan oluşan okyanuslar bulunduğu düşünülse de Enceladus aslında okyanusunu uzaya fışkırtıyor, böylece Cassini uzay aracı suyu inceleyebildi.
 Cassini bir yıl önce emekliye ayrılmış olsa da buz parçalarını üzerine bir sürü bilgi geride bıraktı. Bunu inceleyen bilim insanları da organik kimyasalların izine rastladı.
 Asıl heyecan verici olan şey ise bu kimyasalların Enceladus'un buzul tabanının altında yaşayan canlılardan geliyor olma ihtimali. Fakat başka yollarla da oluşmuş olabilirler.
 Enceladus'un okyanus tabanı sıcak kaplıcalarla kaplı. Bu yüksek basınç ve sıcaklık daha sonra yüzeye su baloncuklarıyla taşınan kompleks organik moleküller için bir üreme alanı.
 Henüz dünya dışı yaşam bulmuş olmasak da Enceladus umut vadediyor - uzayı izlemeye devam edin!

İlginç Gerçek

Enceladus'tan kaçan buz parçaları Satürn'ün halkalarından birini besleyip yeniliyor!

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Chorros y sombras de Encélado
Chorros y sombras de Encélado

Printer-friendly

PDF File
771,3 KB