Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Uydular Gezegenimizin Akciğerlerini Temiz Tutuyor
15 de June de 2018, Istanbul

 

Dünya'nın okyanuslarında ufacık yaşam formlarından, şu ana kadar yaşamış hayvanlara kadar her şey var. Okyanuslar donabilir, kaynayabilir, aydınlık ve sığ ya da gezegendeki en derin ve karanlık yerler olabilir - Dünya'daki en şaşırtıcı yerler!
 Sağlıklı okyanuslar hayatta kalmamız için şart. Bizi besliyorlar, içtiğimiz suyu temizliyorlar, hava durumunu kontrol altında tutuyorlar ve bize bir hazine sandığı dolusu ilaç sağlıyorlar. Fakat en önemlisi, soluduğumuz oksijenin çoğunu sağlıyorlar - gezegenimizin akciğerleri onlar.
 Bu yüzden her Haziran, Dünya Okyanus Günü kutlanır. Bu günde insanlar bir araya gelip hepimizin okyanuslarını korur ve günü kutlarlar.
 Bu yılın kutlamaları için, yeni Dünya dışı fotoğraflar yakın zamanda fırlatılan Sentinel-3 uydusundan yayınlandı. Yukarıdaki fotoğraf bizim 800 kilometre yükseğimizde olan uydudan gelen ilk karelerden biri.
 Bu fotoğraf Kuzey Avrupa'da nadir bulutsuz günlerden birini gösteriyor. Norveç'in karlı dağlarını, ya da Kuzey Denizi'ndeki fitoplanktonlardan oluşan bir lekeyi görebiliyormusunuz? (Fitoplanktonlar deniz yüzeyinin hemen altında devasa gruplar halinde yaşayan bitkilerdir.)
 Fakat Sentinel-3 yörüngeye sadece güzel fotoğraflar çekmek için yollanmadı. Uydu deniz sıcaklığı, rengi ve seviyesini ölçmek için son teknoloji ekipmanlarla donatıldı.
 Bu verileri günler, haftalar ve yıllar boyunca toplayarak bize denizlerin zaman içinde nasıl değiştiğini gösteriyor. Deniz seviyelerinin yükselmesi, kirliliğin artması, ya da Fitoplanktonların kontrolsüz büyümesi gibi durumları gösterebiliyorlar. Bu bilgiyle de gezegenimizin akciğerlerini temiz ve sağlıklı tutabiliyoruz!

İlginç Gerçek

Her birimiz okyanusları korumaya yardım edebiliriz, sürdürülebilir tarımla elde edilmiş balık yiyerek, daha az plastik kullanabiliriz ya da sahilleri temizleyebiliriz!

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Los satélites ayudan a mantener sanos los pulmones de nuestro planeta
Los satélites ayudan a mantener sanos los pulmones de nuestro planeta

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB