Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Makineler Asteroidlerden Kaçmayı Öğreniyor
17 de May de 2018, Istanbul

12 Ekim 2017'de otobüs büyüklüğünde bir asteroid bir jet uçağının 10 misli hızla (saatte 25,000 kilometre) Dünya'yı ıskalayarak geçti.

Bu boyda bir asteroid isabet etse bile atmosferde çabucak yanardı, ama Dünya'yla neredeyse temas etmesi bir çok soruyu beraberinde getirdi. Dünya'ya çarpacak olan bir asteroidi nasıl durdurabiliriz? Hangi yöntem en başarılı olur?

Bunu cevaplamak için bilim insanları bir süredir "Makine Öğrenimi" denilen bir yöntem kullanıyor.

Makine öğrenimi hayatımızda her yerde var - email spam filtreleri, internette alışveriş sitelerindeki tavsiyeler, ve bir çok diğer yer. Makine öğrenimiyle, bir bilgisayara bir görevi öğretmek için o görevin doğru yapılışının örnekleri veriliyor. Bu örnekler sayesinde bilgisayar görevi yerine getirmeyi öğreniyor.

Bu durumda, bilgisayara Dünya'ya doğru uçan asteroidleri gösteren milyonlarca simülasyon yüklendi. Hepsinde asteroid Dünya'ya çarpıyor ya da ıskalıyordu. Bu asteroidin boyutundan ona yön değiştirtmek için kullanılan yöntem ve ne kadar erken tespit edilmesine kadar bir çok etkene bağlıydı.

Bu bilgiyi kullanarak, bilgisayar vurmanın ya da ıskalamanın arkasındaki olaylar dizisini görmek için eğitildi. Bilgisayar bunu düzgünce öğrenince bize bir asteroidin Dünya'ya çarpmasını engellemek için en iyi yolu gösterebilecek.

Yani bir gün Dünya'ya doğru yol alan bir asteroid görürsek, bilgisayar bize anında çarpışmayı engelleyip engelliyemeyeceğimizi gösterebilecek. Ayrıca, yapılabilirse nasıl yapılacağını da!

İlginç Gerçek

Dünya'ya çarpacak tehlikeli asteroidleri engellemek için bir sürü yöntem öne sürüldü, örneğin nükleer patlatma ve "çekim traktörleri". Çekim traktörü metoduyla bir uzay aracı asteroidin yakınına sürülüyor ve çekim kuvvetiyle asteroidin yönü değiştiriliyor. Bu yöntemin sonuçları nükleer bomba kadar etkileyici değildi, fakat çok daha güvenli!

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Máquinas que aprenden cómo esquivar asteroides
Máquinas que aprenden cómo esquivar asteroides

Printer-friendly

PDF File
1002,0 KB