Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
گزارش هواشناسی شما از آن سوی کهکشان
29 de January de 2014

«سلام، این صدای «هواشناسی کهکشان راه شیری» است! و اینک گزارش هواشناسی امروز شما: هوایی بهتر از این نمی شد بر سیاره زولتِکس داشته باشیم. هم اکنون دما ۱۰ درجه است، همراه با آسمانی صاف. در طول روز آسمانی نارنجی انتظار داریم، همراه با احتمال ضعیفی از بارش متان در شبانگاه. این آب و هوای خوب همیشگی نخواهد بود.»

 

آیا ممکن است این آینده گزارشهای هواشناسی باشد؟ شما احتمالا گزارشهای هواشناسی را از رادیو یا تلویزیون شنیده اید. این گزارشها از اطلاعات ماهواره هایی که در اطراف زمین هستند و آب و هوای زمین را تحت نظر دارند استفاده می کنند.

علاوه بر این ماهواره ها، ما فضاپیماهایی نیز به اطراف منظومه شمسی فرستاده ایم تا اطلاعاتی درباره شرایط روی سطح سیارات و قمرهای دیگر به ما بدهند (برای مثال مدارگرد سریع السیر مریخ هم اکنون به دور مریخ می گردد و تصاویری از سطح آن برای ما می فرستد). امروزه منجمان به هواشناسی سرزمین های دیگر، حتی در خارج از منظومه شمسی، مشغولند.

به تازگی منجمان با استفاده از تلسکوپهای بسیار قوی توانسته اند برای نخستین بار از سطح یک کوتوله قهوه ای نقشه هواشناسی بردارند! آنها با کمک روشی هوشمندانه توانستند نقشه ای از نواحی تاریک و روشن روی سطح این کوتوله قهوه ای تهیه کنند. به زودی قادر خواهیم بود الگوهای شکل گیری ابرها، تغییراتشان و از بین رفتنشان را ببینیم، درست مانند زمین.

برخی منجمان به کوتوله های قهوه ای «ستاره های ناکام» می گویند. برخلاف ستاره های دیگر، مانند خورشید ما، این اجرام آنقدر دمای مرکزشان بالا نیست که فعالیت هسته ای در مرکزشان جرقه بزند.

این کوتوله قهوه ای اخیر همین امسال کشف شد و بخشی از سومین منظومه ستاره ای نزدیک به ما، بعد از ستاره آلفا-قنطورس و ستاره بارنارد، است. کوتوله های قهوه ای موارد بسیار مناسبی برای مطالعه جو سیارات غولپیکر و جوان هستند، تنها تفاوت این است که کوتوله های قهوه ای بسیار بزرگتر هستند.

 

Cool Fact

نکته جالب

«لکه بزرگ سرخ» روی سیاره مشتری در واقع یک گردباد بسیار عظیم جوی است که تا جایی که ما می دانیم حداقل از سال ۱۲۱۰ شمسی تا کنون در جو مشتری می چرخیده است و ممکن است تا قرنهای آینده نیز از بین نرود!

 

این بخش از یک ملاقه فضا بر اساس خبر منتشر شده از سازمان فضایی اروپا تهیه شده است. 

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Tu informe meteorológico del otro lado de la Galaxia
Tu informe meteorológico del otro lado de la Galaxia

Printer-friendly

PDF File
981,4 KB