Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Velika eksplozija, ki je ni nihče videl
27 de June de 2013

Okrog enkrat do dvakrat na 100 let v naši galaksiji raznese gigantsko jedrsko bombo. Le-ta v samo nekaj kratkih tednih odda toliko energije, kot je bo Sonce oddalo v vsem svojem življenju! Takšni močni eksploziji pravimo 'supernova' in je rezultat dramatičnega konca življenja neke zvezde.

Najbolj nedavna supernova v naši galaksiji se je dogodila pred nekaj več kot sto leti. A na žalost naših praprapradedkov in babic je bila eksplozija skrita za gostimi oblaki plina in kozmičnega prahu daleč vstran od Zemlje in zato niso mogli biti priča temu zelo redkemu dogodku. Zaradi kozmičnega prahu je šele leta 2008 skupina astronomov končno naletela na ostanke uničene zvezde, ki jih lahko vidite na tej fotografiji.

Običajno ob eksloziji supernove, kot je ta, raznese zvezdino snov enakomerno v vse smeri in tako nastane oblak, ki je bolj ali manj lep in simetričen. A oblak na sliki ni tak, saj je večino snovi odneslo v smeri proti vrhu slike; v tej smeri se še vedno giblje in to zelo hitro. Na podlagi teh sledi so astronomi prišli do zaključka, da je to morala biti nenavadno močna in neurejena eksplozija supernove!

Kolikor vemo se je zadnja supernova v Galaksiji zgodila pred več kot 100 leti. Če se dogajajo v povprečju okrog ena na 100 let, bi se morala naslednja zgoditi zelo kmalu. Zrite v nebo in morda boste prvi, ki jo boste opazili!  

Cool dejstvo

Konec dvajsetega stoletja je bila slavna supernova imenovana SN1987a. Zgodila se je v bližnji galaksiji in je bila tako močna, da je bila vidna kar štiri mesece!

Andreja Gomboc, FMF UL

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

La gran explosión que nadie vio
La gran explosión que nadie vio

Printer-friendly

PDF File
970,7 KB