Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Зірка, що не хоче вмирати
10 de November de 2017, Kiev

Як і всі історії, життя зірки має початок, середину та кінець.

Наймасивніші зірки закінчують свою історію найбільш драматично. Вони осяюють небо неймовірними вибухами, потужність яких часом перевищує яскравість цілих галактик і змушує зоряну речовину розлітатися в навколишній простір. Коли врешті осідає «космічний пил», на місці колись величного зоряного гіганта залишається крихітне надщільне ядро.

Такі події називаються вибухами наднових. Протягом багатьох років тисячі людей бачили та вивчали їх. Серед них був і астроном Яїр Аркаві. Коли в 2014 році він побачив нову наднову, що отримала позначення iPTF14hls, ніщо віщувало несподіванки. Як і всі інші наднові, вона за короткий час досягла максимуму блиску, перш ніж почати згасати. Після того, як її світимість стабілізувалася, астроном перейшов до інших проектів. Через кілька тижнів Яїр Аркаві знову перевірив згасаючу зірку — і дуже здивувався, побачивши, що її яскравість навіть збільшилася. Неймовірно, але це виглядало так, якби наднова вибухнула вдруге.

Протягом наступних двох років учений зі своїми співробітниками з захопленням вивчали цю зірку, яка змусила їх переглянути всі попередні уявлення. За 600 днів вона яскравішала і слабшала п’ять разів — вона вибухала знову і знову! Більше того, заглиблюючись у минуле незвичайної зірки, астрономи виявили, що раніше вона теж переживала як мінімум один спалах більше 60 років тому.

Що ж насправді відбувається з iPTF14hls? На даний момент цього ніхто напевно сказати не може. Найбільш вірогідне припущення полягає в тому, що вибухи викликані не стисканням зірки, як у випадку «звичайної наднової» — замість цього в ній почала утворюватися дуже небезпечна речовина, що називається «антиматерія». Коли вона зіткнулася зі звичайною матерією, це призвело до нового сильного вибуху і дозволило незвичайній надновій спалахувати багато разів.

Але, як і всі гарні історії, життя екзотичної зірки закінчилося. Через 600 днів бідне, виснажене світило більше не змогло продовжувати свій «космічний феєрверк». Воно подарувало нам «на прощання» останній, найпотужніший вибух і почала згасати назавжди…

Cool Fact

Зірка, що вибухнула, мала принаймні в 50 разів більшу масу, ніж наше Сонце (а можливо, була навіть ще важчою). Астрономи вважають її наймасивнішою надновою з усіх, які вони коли-небудь спостерігали.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

La estrella que se negaba a morir
La estrella que se negaba a morir

Printer-friendly

PDF File
999,0 KB