Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Je to hvězda nebo planeta? Ani jedno! Je to hnědý trpaslík!
13 de July de 2017

Když se oblak vesmírného plynu smršťuje, stává se hustším a horčejším. A když poté teplota v jeho jádře dosáhne nepředstavitelných 10 milionů stupňů Celsia, oblak se rozzáří a vznikne z něj nová jasná hvězda.

Ale ne všem kolabujícím mračnům se podaří dosáhnout extrémní teploty potřebné k tomu, aby se z nich stala hvězda. Těm, kterým se to nepodaří, se někdy říká „neúspěšná“ hvězda, oficiálně pak hnědý trpaslík.

Stejně jako hvězdy i hnědí trpaslíci vydávají vlastní světlo, protože mají vysokou teplotu. Září červeně  a svítí také neviditelným, infračerveným světlem (jako světlo použité v dálkových ovladačích). Nicméně hnědí trpaslíci jsou menší, temnější a chladnější než hvězdy.

To z nich dělá tak těžko objevitelné cíle. Dodnes jsme jich v naší Galaxii našli pouze asi 3.000, ale astronomové předpokládají, že jich je v temnotě vesmíru skryto mnohem víc.

Skupina vědců, která se zabývá hledáním „neúspěšných“ hvězd v několika oblastech okolního vesmíru, totiž našla jednoho hnědého trpaslíka na dvě běžné hvězdy.

Pokud bychom tento poměr mohli očekávat v celé Galaxii, zvýšilo by to počet hnědých trpaslíků v Mléčné dráze na celých sto miliard – obrovské číslo 100.000.000.000!

A tento vysoký odhad nezahrnuje nejmenší a nejslabší hnědé trpaslíky, takže číslo by mohlo být i mnohem vyšší!

„Cool“ zajímavost

Hnědý trpaslíci jsou objekty na půli cesty mezi planetami typu plynný obr (jako Jupiter a Saturn) a hvězdami. Svítí vlastním světlem a mohou kolem nich kroužit planety, stejně jak je to u hvězd. Planetám jsou pak podobní tím, že mají atmosféru, mraky a bouře.

VoSk

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

¿Es una estrella, es un planeta? ¡No! ¡Es una enana marrón!
¿Es una estrella, es un planeta? ¡No! ¡Es una enana marrón!

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB