Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Космическа прогноза: тъмните облаци ще отстъпят мястото си на светлина
3 de September de 2014, Pleven

Погледни ръката си. Сигурно ще кажеш, че пространството между очите ти и ръцете ти е празно? Изглежда празно, но, разбира се, че не е. Знаем, че въздухът около нас е пълен с невидими частици - и най-важното - кислородът, който дишаме, за да живеем.

А сега представи си, че правиш същото нещо, но докато се рееш в космоса. В тази ситуация е много възможно между очите ти и ръцете наистина да няма нищо.

Това е така, защото голяма част от Космоса е това, което наричаме “вакуум”. Това означава, че е абсолютно празен, без дори една частица газ или прах. Все едно някой е изсмукал с прахосмукачка всичко!

И докато голяма част от Космоса е вакуум, има места, които не са. Там космическия газ и прах плава между звездите в галактиките. Това наричаме междузвездна среда.

Междузвездната среда e много рехава. Ако имаш една лъжица междузведна среда и една лъжица от земната атмосфера, във втората ще има 100 трилиона пъти повече частици.

Но междузвездната среда с времето се натупва в по-големи образувания от газ и прах,  докато станат на голям облак като този на снимката.

Облакът, който зацапва звездите от фона е вид космически облак, наречен тъмна мъглявина. Като всички останали космически облаци (мъглявини), този също е от газ и прах. Но за разлика от останалите, които светят в призрачно синьо или ярко розово, тъмната мъглявина е толкова плътна, че спира всичката светлина , която идва отзад или отвътре.

Както Слънцето наднича през сърдитите облаци, така и звездната светлина ще заблести през тъмния облак. Дълбоко вътре в облака веществото се събира в купчинки, от които някой ден ще се формират звезди и ще заблестят с нов живот!

Cool Fact

Астрономите не могат да установят точно колко звезди ще заблестят от този облак. Две научни изследвания твърдят, че облакът може да създаде 250 подобни на Слънцето звезди. Друго изследване обаче казва, че звездите може би ще бъдат цели 1600!

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Previsión meteorológica cósmica: las nubes oscuras darán paso al sol
Previsión meteorológica cósmica: las nubes oscuras darán paso al sol

Printer-friendly

PDF File
1,2 MB