Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Астероид с каменно сърце
5 de February de 2014, Heidelberg

Астероидите са трудни за фотографиране. Можете ли да си представите колко е трудно да забележите тези малки каменни отломки на фона черното нощно небе? Освен това, те не стоят на едно място. Точно както Земята, астероидите се въртят около Слънцето. И докато Земята се върти, различни астероиди стават видими в небето.

Но астрономите не се предават лесно, а астероидите са от нещата, които те много биха искали да изследват.

Ако разберем от какви елементи са съставени астероидте, ще ни помогне да открием как се е зародила нашата планета и Слънчевата система. Изследванията на астероиди са също важни и за нашата сигурност - като наблюдаваме техните движения, ще разберем ако някой от тях се е отправил на катастрофален курс към Земята.

Астероидът на снимката се нарича Итокава. Той стана известен, когато през 2005 г. японската сонда Хаябуса прелетя покрай него  и направи някои забележителни снимки - включително и тази. Благодарение на Хаябуса, ние знаем точната (неправилна) форма на Итокава и неговия размер, който е почти два пъти височината на Айфеловата кула. Но какво има под повърхността му?

За да отговорят на този въпрос, астрономите започват да наблюдават отново астероида с телескопи по цялата Земя. Чрез внимателни наблюдения на въртенето на астероида и прецизни измервания на неговата странна форма, астрономите успяват да проникнат под повърхността в каменното му сърце. И това, което откриват е наистина необичайно.

Отвътре, астероидът е съставен от две много различни каменни парчета, които изглежда са се слели по някакъв начин заедно. Това означава, че най-вероятно Итокава се е формирал след сблъсъка на два астероида.

Cool Fact

Интересен факт:

Мисията на Хаябуса до Итокава бе меко казано неуспешна. Космическият апарат трябваше да събере проби от повърхността на астероида, но приборите му не сработват. За късмет, сондата случайно се блъска в астероида и отскачайки събира известно количество отломки, които успява да върне на Земята.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

El asteroide con un corazón de piedra
El asteroide con un corazón de piedra

Printer-friendly

PDF File
975,8 KB