Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Najgorętsze Gwiazdy
26 de July de 2012

Pod względem różnorodności gwiazd, jakie zawiera, Wszechświat jest jak dobrze zaopatrzony sklep ze słodyczami.

Kolor gwiazdy niesie ze sobą wiele informacji o niej samej, na przykład mówi nam o tym jaką ma temperaturę, czy jaka jest ciężka. Najcieplejsze i najcięższe gwiazdy są niebieskie, z kolei najlżejsze i najchłodniejsze mają czerwone zabarwienie. (Zauważ, że panuje tu odwrotna zasadni niż w codziennym życiu, kiedy np. czerwony kolor na kurkach oznacza wodę gorącą, a niebieski - zimną).

Gwiazdy pod względem temperatury ich powierzchni dzielimy na grupy (od najgorętszych do najchłodniejszych): O, B, A, F, G, K, M. Nasz Słońce należy do jednej ze środkowych grup – mówimy, że jest gwiazdą typu G. W języku angielskim jest łatwy sposób, by zapamiętać typy gwiazd w odpowiedniej kolejności. Wystarczy pamiętać zdanie „Oh Be A Fine Girl/Guy, Kiss Me” (Oh, Bądź Fajną Dziewczyną/Chłopakiem, Pocałuj Mnie). (Potrafisz stworzyć takie zdanie w języku polskim, które ułatwi zapamiętanie liter O, B, A, F, G, K, M w odpowiedniej kolejności?)

Ostatnio, grupa astronomów obserwowała 71 gwiazd typu O – ogromnych landrynek w gwiezdnym sklepie ze słodyczami. To niesamowicie gorące obiekty. Do niedawno, naukowcy byli przekonani, że większość gorących gwiazd typu O żyje w odosobnieniu, z dala od innych gwiazd. Jednak ostatnie badania wskazują na to, że trzy z czterech takich gwiazd znajduje się bardzo blisko innych. Co więcej, jedna gwiazda na trzy takie gwiazdy znajduje się tak blisko swojej sąsiadki, że w przyszłości mogą się zlać w jeden obiekt!

Ciekawostka

Zachęcamy do stworzenia wpadającego w pamięć zdania, które pomoże zapamiętać w kolejności typy gwiazd (od najgorętszych do najchłodniejszych): O, B, A, F, G, K, M. Prześlij swoją propozycję na adres info@unawe.org razem ze swoim imieniem i nazwiskiem, wiekiem i nazwą kraju, z którego pochodzisz. Możesz w to zadanie zaangażować swoją klasę. Wtedy podeślij także informacje o nazwie szkoły, do której uczęszczasz.  

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Las "O", los grandes caramelos del Universo
Las "O", los grandes caramelos del Universo

Printer-friendly

PDF File
937,1 KB