Siguenos
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programa de
Space Scoop tabor '11: Dan 3: Merkur nam je pokazal iz kake snovi ni
5 de October de 2011

Vesoljska sonda MESSENGER je imela dolgo in nemirno potovanje do Merkurja, Soncu najbližjega planeta. A danes so lahko astronomi, ki delajo pri misiji MESSENGER, objavili številna nova odkritja, ki kažejo, da je bilo potovanje vredno truda.

Sonda MESSENGER se ni mogla podati direktno proti Merkurju, ker bi jo taka pot do tega planeta vodila tudi neposredno proti Soncu. To bi za sondo MESSENGER pomenilo težave, saj bi jo privlak Sončeve gravitacije pospešil do te mere, da bi bila prehitra za vstop v tirnico okoli Merkurja – in bi odletela kar mimo njega! Da bi zaobšla to težavo, se je sonda MESSENGER podala na pot naokrog, na kateri je pametno izkoristila gravitacijo drugih planetov, da se je na poti ustavljala.

Zaradi tega je pot sonde MESSENGER do Merkurja trajala več kot šest let! Šele pred šestimi meseci je končno vstopila v tirnico okoli Merkurja. Danes pa so astronomi, ki sodelujejo pri tej misiji, lahko pričeli deliti z drugimi svoje dosedanje ugotovitve – in med temi je bilo nekaj presenečenj!

Tako so astronomi, na primer, pričakovali, da bo na površini Merkurja veliko železa. Da bi to preverila, je sonda MESSENGER s posebnimi kamerami proučevala odboj svetlobe na površju planeta - različne vrste skal in kovin namreč različno odbijajo svetlobo. A na presenečenje vseh so opazovanja pokazala, da je na površju Merkurja zelo malo železa. To odkritje pomeni, da bodo astronomi morali ponovno pretehtati, kako je ta planet nastal.

To in še druga odkritja sonde MESSENGER so bila objavljena danes na astronomskem srečanju v Franciji, kjer se je zbralo okrog 1.400 astronomov s celega sveta, da bi razpravljali o najnovejših odkritjih o planetih. Več o drugih novicah s tega srečanja lahko izveš na povezavi na dnu te strani.

Cool dejstvo

MESSENGER je prva vesoljska sonda v tirnici okoli Merkurja. Sonda Mariner 10 pa je letela mimo tega planeta v letu 1975.

Información adicional

Slika: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

 

 

To je otroška verzija novice Europlanet.

Share:

More news
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Fotografías

Mercurio nos muestra de qué no está hecho
Mercurio nos muestra de qué no está hecho

Printer-friendly

PDF File
975,1 KB